Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

3 stycznia, 2022 0 przez astico

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS może być pomocne w wielu sytuacjach. Jego uzyskanie jest bardzo proste i co najważniejsze – bezpłatne. Dowiedz się w jaki sposób uzyskać takie zaświadczenie w szybki i wygodny sposób.

Kiedy może być nam potrzebne zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?

Terminowość w płaceniu składek na ZUS jest bardzo istotną informacją mówiącą o stabilności finansowej danego przedsiębiorstwa. Z tego też powodu wiele instytucji finansowych oraz urzędów wymaga zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których:

– ubiegamy się o kredyt na firmę,
– chcemy skorzystać z usług faktoringu,
– planujemy zawarcie umowy leasingowej,
– bierzemy udział w przetargu.

Jak uzyskać wniosek o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS (ZUS RWN)?

Wniosek ten możemy pobrać w formie elektronicznej ze strony zus.info.pl bądź odebrać go w formie papierowej w najbliższej placówce ZUS. Najczęściej wybieranym sposobem uzyskania wniosku jest forma online. DO tego celu potrzebujemy jednak Profilu Zaufanego lub e-dowodu. W takiej sytuacji wystarczy, że zalogujemy się na stronie biznes.gov.pl, przejdziemy do zakładki “Popularne usługi online” i wybierzemy “Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS”. Następnie klikamy “Załatw online” i postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami na stronie internetowej.

Jak wypełnić wniosek o niezaleganie ZUS (druk papierowy)?

Wypełnienie wniosku o niezaleganiu w ZUS jest bardzo proste i nie powinno sprawić żadnych problemów. Musimy mieć przy sobie takie dane jak: numer NIP, REGON, PESEL oraz dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty bądź paszport). We wniosku wypełniamy również dane firmowe (nazwa firmy, adres oraz numer kontaktowy). Zaświadczenie będziemy mogli odebrać w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem poczty tradycyjnej (na wskazany przez nas adres korespondencyjny), bądź w formie elektronicznej (w skrzynce odbiorczej PUE ZUS). Dokument jest bezpłatny i otrzymujemy go w ciągu 7 dni od daty złożenie wniosku.

Źródło: https://pragmago.pl/porada/zaswiadczenie-o-niezaleganiu-zus/