Pompa hydrauliczna – ciekawe informacje na temat zastosowania, budowy i awaryjności pomp hydraulicznych

Pompa hydrauliczna – ciekawe informacje na temat zastosowania, budowy i awaryjności pomp hydraulicznych

13 grudnia, 2021 0 przez astico

Pompa hydrauliczna to bardzo wydajne urządzenie. Pompy hydrauliczne mają wiele zastosowań, m.in. w ciężkim sprzęcie, komercyjnych maszynach budowlanych i koparkach, sprzęcie leśnym, narzędziach rolniczych, przedmiotach użytkowych, takich jak układy wspomagania kierownicy w samochodach osobowych i ciężarowych, hydraulicznie wspomagane układy kierownicze w samochodach ciężarowych i autobusach, hydraulicznie sterowane skrzynie wywrotek do przenoszenia materiałów na budowach drogowych, i wiele innych zastosowań.

Jak zbudowana jest pompa hydrauliczna?

Elementami składowymi podstawowej pompy hydraulicznej są: tłok, korpus cylindra, nurnik i pręty prowadzące. Można zauważyć, że nie różni się ona zbytnio od innych pomp tłokowych. Ta unikalna konstrukcja sprawia, że pompa pracuje bardziej efektywnie, pozwalając na osiągnięcie wyższego ciśnienia przy mniejszych tłokach i cylindrach, niż miałoby to miejsce w innym przypadku.

Pompa hydrauliczna posiada cylindryczny tłok z koncentrycznymi otworami na każdym końcu. Trzpień ten jest połączony z wałem wyjściowym silnika elektrycznego za pomocą przedłużenia, które może być rozszerzane lub kurczone w zależności od położenia tłoka w cylindrze. Dwa cylindry są obrabiane maszynowo z pasującymi do siebie otworami, z których jeden połączony jest ze zbiornikiem oleju. Tłok pompy porusza się wzdłuż swojej osi, prowadzony przez dwa drążki łączące, po jednym z każdej strony. Gdy silnik obraca wał połączony z tłokiem – nurnikiem – powoduje to jego ruch w górę i w dół w cylindrze. Olej wpływa do otworów znajdujących się na jednym końcu tłoka i wychodzi na drugim końcu.

pompa hydrauliczna 2

Pompa hydrauliczna – przyczyny awarii pompy hydraulicznej

Pompy hydrauliczne mogą ulec awarii z powodu niskiego poziomu oleju, wysokiego poziomu oleju lub poważnego przegrzania. Awaria pompy hydraulicznej jest zawsze poważną sprawą i powinna być właściwie zdiagnozowana i naprawiona przez autoryzowany serwis hydrauliczny. Pompy hydrauliczne zazwyczaj wytrzymują wiele lat w normalnych warunkach użytkowania, jednakże możliwe jest, że pompy hydrauliczne mogą ulec awarii z powodu poważnego przegrzania, które może zniszczyć wewnętrzne części pompy. Pompy hydrauliczne są zaprojektowane z systemem chłodzenia olejem, ale poważne przegrzanie może nastąpić w przypadku awarii układu chłodzenia oleju i stopienia się wewnętrznych części pompy oraz uszkodzenia innych istotnych elementów wewnętrznych.

Pompy hydrauliczne zazwyczaj ulegają awarii z powodu niskiego lub wysokiego poziomu oleju, co powoduje kontakt metal-metal pomiędzy ruchomymi częściami wewnątrz pompy hydraulicznej, powodując poważne zużycie i ostateczną awarię pompy hydraulicznej.

Pompy hydrauliczne w maszynach budowlanych

Typowe pompy hydrauliczne stosowane w koparkach są w stanie przepompować około 36 stóp sześciennych (1000 litrów) płynu hydraulicznego na minutę przy ciśnieniu wyjściowym od 4300 do 16 300 psi (30-120 MPa). Koparki hydrauliczne są napędzane przez różne zespoły napędowe spalinowo-elektryczne lub proste silniki wysokoprężne w zależności od producenta i modelu, zazwyczaj z pompą hydrauliczną podłączoną do skrzyni biegów.

Pompy hydrauliczne stosowane w koparkach, koparko-ładowarkach i buldożerach są bardzo niezawodnymi urządzeniami, biorąc pod uwagę ich środowisko pracy i trudne warunki, w jakich pracują. Jednakże, jak wszystkie układy mechaniczne, pompy hydrauliczne mogą ulec awarii z powodu przegrzania i niskiego poziomu oleju. Awarie układu hydraulicznego często prowadzą do poważnych uszkodzeń wewnętrznych części pomp hydraulicznych, których wymiana na nowe części i nie zapewnią takiego samego cyklu życia konstrukcji lub niezawodności.

pompa hydrauliczna - naprawa

Pompa hydrauliczna – naprawa i regeneracja pompy hydraulicznej

Naprawa pomp hydraulicznych jest kosztowna i czasochłonna, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj wymagają one wysokiej jakości części zamiennych. Większość producentów sprzętu budowlanego dostarcza tylko części OEM do napraw pomp hydraulicznych, które mogą być zarówno drogie, jak i trudne do zdobycia ze względu na długi czas realizacji.

Zaleca się, aby operatorzy używali wyremontowanych lub zregenerowanych komponentów ciężkiego sprzętu zamiast nowych, gdy jest to możliwe, ponieważ są to zazwyczaj tańsze opcje. Ponadto, produkty regenerowane są często lepszej jakości niż nowe części i mają dobre wsparcie techniczne.

Pompy hydrauliczne regenerowane

Pompy regenerowane są sprawdzane pod kątem zużycia, pęknięć, uszkodzeń spowodowanych korozją i innych oznak dalszego uszkodzenia elementów wewnętrznych.

Proces obejmuje wymianę zużytych części na nowe i przywraca utraconą moc, obniża temperaturę i przywraca sprawność pompy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/