Dlaczego wczesne usuwanie chwastów jest ważne dla zwiększenia upraw?

Dlaczego wczesne usuwanie chwastów jest ważne dla zwiększenia upraw?

21 października, 2021 0 przez astico

Cykoria podróżnik jest rośliną leczniczą, która występuje na terenie całej Polski, jednak możemy znaleźć ją także pośród roślin uprawnych, gdzie może być uważana za chwast, zatem wielu rolników będzie chciało wyeliminować ją ze swoich upraw.

Jest to roślina dość charakterystyczna, kwitnąca w kolorze niebieskim lub też fioletowym, dzięki temu możemy łatwo wykryć ją w naszych uprawach. Dodatkowo często porasta ona łąki, miedze oraz pastwiska, może osiągać wysokość powyżej 100 cm, dlatego też w niektórych przypadkach może być chwastem dość uciążliwym, może przyczyniać się do problemów ze zbiorem roślin uprawnych. Jest to roślina wieloletnia, może namnażać się wegetatywnie poprzez odrosty korzeniowe.

Cykoria podróżnik zioło czy chwast?

Cykoria podróżnik jest to roślina, którą często znajdziemy w uprawach zbożowych, ze względu na fakt, iż jest to roślina lecznicza, jest uprawiana w niektórych regionach, dlatego też może zostać zniesiona podczas pylenia na inne obszary. Oczywiście, aby skutecznie pozbywać się tego typu chwastów, powinniśmy wykorzystać odpowiednie herbicydy, dzięki nim będziemy mogli eliminować ją z naszych upraw. Dodatkowo herbicydy będą działały również na chwasty o podobnej budowie. Cykoria podróżnik jest wykorzystywana w ziołolecznictwie, wpływa na przemianę materii, pozwala na łatwiejsze trawienie. Może prowadzić także do zmniejszenia cholesterolu oraz oczyszczania nerek i wątroby, dlatego też często hodowana jest w celach leczniczych. Oczywiście jest to roślina, którą nie zawsze możemy łatwo zidentyfikować w okresie kiełkowania, dlatego też często zauważamy ją po pewnym czasie od wzrostu. Wówczas możemy stosować bardzo skuteczne herbicydy selektywne, które będą działały na łodygi oraz liście rośliny, dzięki czemu będziemy mogli łatwo ją wyeliminować. Z pewnością zbyt wysokie zachwaszczenie może doprowadzić do zmniejszenia plonów, dlatego też należy obserwować nasze uprawy, w przypadku dużej ilości chwastów należy zastosować odpowiednie herbicydy. Oczywiście cykoria podróżnik może być chwastem, który będzie w znacznym stopniu rozwijał się w uprawach, które zbieramy za pomocą kombajnów, długie łodygi mogą niekiedy prowadzić do zaplątania się, co może spowodować dodatkowe problemy. Dlatego też możemy wykorzystać w tym przypadku sposoby usuwania mechanicznego, jak również herbicydy. Warto jednak pamiętać, iż podczas pielenia mechanicznego możemy prowadzić do nadmiernego rozsiewania.