Nie wiesz jak poprawić swój scoring w BIK? Przeczytaj!

Nie wiesz jak poprawić swój scoring w BIK? Przeczytaj!

15 października, 2021 0 przez astico

Twój wynik kredytowy jest niski i masz problem z uzyskaniem kredytu? Nie martw się, możesz poprawić swój wynik na kilka sposobów.

Co to jest ocena kredytowa?

Ocena kredytowa jest miarą Twojej wiarygodności finansowej, tj. tego, jak godny zaufania i odpowiedzialny jesteś jeśli chodzi o spłatę zobowiązań. Banki zazwyczaj udzielają kredytów osobom z dobrym scoringiem BIK. Jest on zależny od Twojej historii kredytowej (od tego, jaka była Twoja historia ze spłacaniem poprzednich pożyczek, kredytów i kart kredytowych).

Czy każdy ma historię kredytową?

Jeśli nigdy nie brałeś pożyczki ani żadnej innej formy kredytu, Twoja ocena kredytowa nie jest budowana i nie zostanie pokazana. Aby ją uzyskać musisz zbudować historię kredytową.

Jak można poprawić swój scoring w BIK?

Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową musisz pokazać bankowi, że jesteś zaufaną osobą, której można udzielić kredytu. To zaufanie buduje się m.in. poprzez terminowe spłacanie zobowiązań (rat kredytowych, rachunków za media itd.). Co jeśli nigdy nie miałeś do czynienia ze spłatą rat, a Twoja historia kredytowa jest pusta? Możesz rozpocząć od prostego zakupu dowolnego przedmiotu na raty. Regularne i terminowe spłacanie rat wpływa pozytywnie na Twoją zdolność kredytową w przyszłości. To samo tyczy się rachunków za media itp. Jeśli zalegasz z płatnościami, z pewnością odbije się to negatywnie na Twoim scoringu w BIK.

Utrzymuj niskie salda na kartach kredytowych

Kolejną ważną rzeczą w obliczeniu zdolności kredytowej jest wskaźnik wykorzystania kredytu. Jest on obliczany poprzez dodanie wszystkich sald karty kredytowej, z której korzystasz i podzielenie otrzymanej kwoty przez limit kredytowy. Dla przykładu, jeśli pobierasz średnio 1500zł miesięcznie, a Twój limit kredytowy wynosi 6000zł, oznacza to, że wskaźnik wykorzystania kredytu wynosi 25%. Utrzymywanie go na takim poziomie z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoją zdolność kredytową. Inaczej będzie w przypadku, gdy Twój wskaźnik wykorzystania kredytu zacznie sięgać 75% albo i więcej. Będzie to negatywny sygnał dla banku, który obniży Twoją zdolność kredytową.

Tekst opracowany na podstawie artykułu https://www.radiopik.pl/5,92397,jak-poprawic-swoj-scoring-w-bik-przed-wzieciem-p