Czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe?

Czy można kłaść panele na ogrzewanie podłogowe?

25 lipca, 2021 0 przez astico

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z chętniej wybieranych systemów grzewczych do domów i mieszkań. Wiele osób bardzo sobie ceni komfort, jaki zapewnia im ciepła podłoga. Jednocześnie pojawia się pytanie, czy na ogrzewanie podłogowe można układać panele podłogowe. Czy nie będą one ograniczać nagrzewania się pomieszczeń lub czy z powodu temperatury nie ulegną uszkodzeniu? Postaramy się na te i inne pytania znaleźć odpowiedź.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Sposób działania ogrzewania podłogowego jest prosty. Pod wylewką umieszczone zostają specjalne rurki, w których krąży ciepła, podgrzana w kotle woda. Oddaje ona swoje ciepło otaczającej je wylewce, która stopniowo się ogrzewa, uwalniając swoje ciepło do powietrza nad podłogą. Chodząc po takiej podłodze ciepło jest wyczuwalne pod stopami i jest to uczucie bardzo przyjemne. O ile ułożenie na ogrzewanej podłodze płytek ceramicznych lub gresu nie stanowi problemu i nie budzi wątpliwości, o tyle panele podłogowe każą się zastanowić nad słusznością takiej decyzji.

Panele a ogrzewanie podłogowe

Panele podłogowe produkowane są z dwóch rodzajów materiałów – pierwszy to sprasowane trociny drewniane, które z dwóch stron zostają zabezpieczone laminatem. Drugi rodzaj to panele winylowe, wykonane z jednolitego materiału – tworzywa sztucznego. Panele, które bez problemów i żadnych przeciwwskazań można umieszczać na ogrzewanej podłodze to panele winylowe. Są one droższe niż klasyczne panele drewnopodobne, ale mają również o wiele więcej zalet. Przede wszystkim są odporne na wilgoć – pod jej wpływem nie dochodzi do tzw. wypaczania się, panele winylowe znakomicie również przewodzą ciepło, zapewniając wysoki komfort ich użytkowania. Panele podłogowe z winylu są droższe od tradycyjnych, ale ich zakup to inwestycja, której na pewno nie pożałujesz przez wiele lat. Zdecydowałeś się na ich zakup, ale jak zwykle w takich przypadkach problemem jest brak wolnej gotówki? Od takich spraw jest pożyczka przez internet – uzyskasz z nią pieniądze na zakup potrzebnych materiałów do remontu domu.