Czym jest Order Block i jak z niego skorzystać?

Czym jest Order Block i jak z niego skorzystać?

12 stycznia, 2021 0 przez astico

Wielkie banki i fundusze inwestycyjne rozbijają swoje zlecenia na niewielkie części tak, by pozostać niezauważonymi. Wprawne oko jest jednak w stanie dostrzec ich obecność, a jednymi ze śladów, jakie po sobie zostawiają, są tzw. Order Blocks.

Czym jest Order Block?

Order Block można określić jako zachowanie ceny, które wskazuje na realizację zleceń przez napędzające rynki, wielkie instytucje finansowe.

Ze względu na kwoty, jakimi te dysponują, zlecenia przez nie składane nie mogą być realizowane od ręki.

Zamiast tego, by nie wzbudzać podejrzeń inwestorów detalicznych, tzw. smart money wypuszcza pieniądze w rynek po kawałku, często na przestrzeni wielu świec.

Jeśli ruch ceny ma być uznany za wiarygodny Order Block, musi spełniać dwa warunki.

Pierwszym jest oczywiście konsolidacja, w której cena porusza się od x czasu, drugim — okolice jednego z kluczowych poziomów rynku, które możemy określić za pomocą profilu wolumenu — pomoże to odróżnić Order Block od typowego trendu bocznego.

Warunki otwarcia pozycji.

Gdy cena opuszcza Order Block, nie od razu dostajemy zielone światło co do zawarcia transakcji. Najpierw musimy poczekać na powrót w okolice bloku i jego test.

Jeśli obszar bloku jest odrzucany, a rynek podąża w zamierzonym kierunku, jest to sygnał do otwarcia pozycji.

Poprawne wejście powinno wyglądać tak, jak na schemacie poniżej, gdzie zielony prostokąt oznacza realizację zlecenia “kup”.

Jak wspominaliśmy wcześniej, Order Block, który nazwiemy umownie blokiem zleceń, jest obszarem, na którym cena znajduje się w trendzie bocznym, kumulując duży wolumen na niewielkiej przestrzeni.

Przełamania bloków warto dla zwiększenia skuteczności połączyć z przełamaniami linii trendów, które potwierdzą słuszność decyzji o kupnie/sprzedaży.

Poniżej przedstawiono rynek indeksu Wall Street US30, gdzie cena przełamała wcześniejszą linię trendu, jednocześnie opuszczając blok cenowy – czerwony prostokąt.

Po wybiciu kursu blok stał się linią wsparcia, a my otworzyliśmy pozycję “kup”, która zakończyła się zyskiem.

Wybór instrumentu nie jest przypadkowy – indeks Wall Street to instrument CFD o wysokiej płynności, co prowokuje zaangażowanie instytucji dysponujących większymi środkami.

Jeśli chcesz spekulować na tym i jemu podobnych rynkach, kliknij w ten link i inwestuj z Saxo – jednym z najlepszych brokerów umożliwiających handel na CFD.

Idea stojąca za koncepcją bloków zleceń jest prosta.

Najpierw cena porusza się na określonym obszarze, co przyczynia się do nagromadzenia zleceń kup/sprzedaj.

W pewnym momencie — przy wybiciu ponad/pod poziom wsparcia/oporu bloku, cena powraca, by “przetestować” obszar, a kupujący/sprzedający bronią swoich pozycji, inaugurując agresywny trend.

Innymi słowy — przełamania bloków są skuteczne, ponieważ jeśli kupujący/sprzedający zdołali wygrać walkę ze stroną przeciwną, powinni być też zdolni do obrony swoich zleceń, popychając kurs w zamierzonym wcześniej kierunku.
Jeśli potrzebujesz większej ilości informacji na ten temat, znajdziesz je w tym materiale.