Gastroskopia i kolonoskopia – informacje, różnice

Gastroskopia i kolonoskopia – informacje, różnice

8 grudnia, 2022 0 przez astico

Badania medyczne są bardzo ważnym aspektem w diagnostyce chorób. Dzięki nim lekarze mogą precyzyjnie określić przyczyny choroby i zalecić odpowiednie leczenie. Dzięki postępom w dziedzinie medycyny i technologii, coraz nowsze metody badań pozwalają na szybsze i dokładniejsze diagnozowanie chorób, co z kolei skutkuje lepszą i skuteczniejszą opieką medyczną dla pacjentów.

Na czym polega gastroskopia i kolonoskopia?

Jednymi z popularniejszych rodzajów badań w medycynie są gastroskopia i kolonoskopia. Gastroskopia Poznań polega na wprowadzeniu elastycznej rurki z kamerą do jamy ustnej pacjenta i przez przełyk oraz żołądek, co pozwala na dokładne zbadanie tych narządów. Natomiast kolonoskopia Poznań to badanie, w trakcie którego również wprowadza się elastyczną rurkę z kamerą, ale tym razem do jelita grubego. Oba te rodzaje badań są bardzo pomocne w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka czy choroba Crohna.

Czy gastroskopia i kolonoskopia są bolesne?

Zarówno gastroskopia jak i kolonoskopia nie kojarzą się pacjentom zbyt dobrze. Większość osób jest przekonana o tym, że tego typu badania są bardzo nieprzyjemne i bolesne. Warto pamiętać, że każdy pacjent może mieć inne odczucia w trakcie badania, a lekarz podejmie odpowiednie środki zaradcze, aby zminimalizować ewentualny ból lub dyskomfort.

Kiedy warto udać się na badanie gastroskopii?

Gastroskopia pozwala wykryć wiele różnych chorób i zaburzeń, dlatego warto wykonać je w przypadku wystąpienia niektórych objawów, takich jak:

– chroniczny lub ostry ból brzucha,
– nawracające wymioty lub nudności,
– chroniczna zgaga lub ból za mostkiem,
– utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
– krwawienie z przewodu pokarmowego,
– uczucie pełności lub ciężkości w brzuchu, nawet po niewielkim posiłku.

Kiedy warto wykonać badanie kolonoskopii?

Badanie kolonoskopii warto wykonać w sytuacji gdy zauważymy takie objawy jak:

– częste biegunki lub zaparcia,
– krwawienie z odbytu,
– uczucie niepełnego wypróżnienia,
– częste wzdęcia i bóle brzucha,
– nadmierna produkcja gazów,
– utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
– ból brzucha podczas wypróżniania,
– krwawienie z odbytu lub krew w stolcu,
– uczucie ciągnięcia lub pieczenia w okolicy odbytu.

Podsumowanie

Wczesna reakcja na podejrzenie choroby oraz wykonanie odpowiednich badań, takich jak gastroskopia i kolonoskopia mogą okazać się zbawienne dla zdrowia i życia każdej osoby. W wielu przypadkach szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia mogą znacząco zwiększyć szanse na powrót do zdrowia. Dlatego ważne jest, aby nie ignorować niepokojących objawów i zgłosić się do lekarza jak najszybciej.

Artykuł powstał przy współpracy ze Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Leczniczym Bamberski Dwór.