Inwestowanie w krypto: jakie wyróżniamy rodzaje kryptowalut?

Inwestowanie w krypto: jakie wyróżniamy rodzaje kryptowalut?

20 czerwca, 2022 0 przez astico

Rynek kryptowalut od początku budzi spore zainteresowanie wśród inwestorów, głównie ze względu na ogromne tempo zmian wyceny niektórych wirtualnych monet. Nie wszystkie jednak oferują podobne możliwości – warto przyjrzeć się kilku głównym typom kryptowalut.

Podstawowe rodzaje kryptowalut – od Bitcoina po wirtualnego dolara

Historia kryptowalut rozpoczęła się od Bitcoina, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych rozwiązań tego typu. BTC jest również najwyżej wycenianą wirtualną monetą – jego maksymalna wartość sięgnęła niemal 70 tysięcy dolarów, startując z poziomu ośmiu tysięcznych dolara w 2010. Wiele cech Bitcoina zostało wykorzystanych także przez inne kryptowaluty. Wśród najważniejszych elementów jego charakterystyki należy wymienić:

  • zdecentralizowana sieć peer-to-peer – za weryfikację transakcji odpowiada w zasadzie każdy użytkownik Bitcoina, co pozwala zachować pełną przejrzystość bez kontroli instytucji finansowych;
  • nienaruszalność historii transakcji – są one zapisywane w łańcuchu bloków;
  • anonimowość – portfele są identyfikowane przez parę szyfrowanych kluczy, a do transakcji nie są potrzebne dane osobowe;
  • limitowana liczba monet w obiegu – w przypadku BTC jest to 21 mln, jednak wiele innych kryptowalut nie stosuje takiego podejścia.

Altcoiny, tokeny i stablecoiny

Warto przy tym podkreślić fakt, że utworzenie własnej kryptowaluty jest możliwe w zasadzie dla każdego – niezbędna będzie jednak odpowiednia wiedza programistyczna. Od momentu pojawienia się Bitcoina powstało wiele innych wirtualnych monet, które są wspólnie nazywane „altcoinami”, czyli po prostu „alternatywnymi monetami”. Mogą one różnić się pod pewnymi względami od BTC, jednak sporo cech pozostaje takich samych. Do najpopularniejszych altcoinów zalicza się m.in. Ethereum, Litecoin, Ripple czy BNB.

Nieco inną formą wirtualnej jednostki monetarnej są tzw. tokeny. To określenie używane w odniesieniu do kryptowalut, które wykorzystują blockchain innej waluty (przeważnie Ethereum). Jeszcze inaczej działają z kolei stablecoiny – ich kurs jest bezpośrednio powiązany z wartością odpowiadającej waluty fiducjarnej, najczęściej dolara (z drobnymi wahaniami wynikającymi ze specyfiki zmian kursów). Wśród takich kryptowalut warto wymienić przede wszystkim Tether (USDT) i USD Coin (USDC).

Gdzie inwestować w kryptowaluty?

Przez długi czas obrót kryptowalutami był możliwy tylko za pośrednictwem dedykowanych serwisów. Teraz jednak takie propozycje wkraczają również do ofert zwykłych instytucji finansowych. Jeśli chcesz zarabiać na krypto, inwestuj z Saxo – duński bank oferuje dostęp do kilkunastu popularnych kryptowalut poprzez fundusze ETF i ETN.

O czym warto pamiętać przy inwestowaniu w krypto?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem – jest ono jeszcze większe w przypadku kryptowalut. To bardzo młody instrument finansowy, którego wycena według niektórych ekspertów w dużej mierze opiera się na spekulacji. Dodatkowo proces stworzenia portfela i wyboru odpowiedniej platformy do obrotu kryptowalutami może być skomplikowany. Z tego względu warto postawić na prostsze w obsłudze ETF-y i ETN-y w ramach ofert banków.