Wyjazd na Cypr – co warto wiedzieć?

Wyjazd na Cypr – co warto wiedzieć?

2 grudnia, 2019 0 przez astico

Każdy z nas ma prawo do odpoczynku od pracy, obowiązków i szarej codzienności. Gdzie pojechać? Z pewnością znajdzie się kilka propozycji. Jednak skoro ma to być wyjazd, który zapewni odpoczynek, to chyba Cypr nie ma sobie równych. Co warto wiedzieć o wyspie Afrodyty? Koniecznie zajrzyj do poniższego tekstu, gdyż znajdziesz w nim wiele cennych wskazówek, które mogą Ci się przydać podczas wyprawy na Cypr.

2 części Cypru – Cypr Północny i Cypr Południowy

Żadna mądra książka nie mówi, że Cypr jest nieoficjalnie podzielony na dwie części, dlatego, gdy dojedziesz na miejsce, możesz się zdziwić, tym co tam zastaniesz. Cypr ma dwie części – południową „grecką” oraz północną „turecką”, a ich granica znajduje się w samym środku państwa. Normalnie nikt by nie zwracał uwagi na to, że w ofercie jest napisane wycieczka na Cypr Północny, Cypr to przecież Cypr, jednak na miejscu szybko można się zorientować, że już nie jest tak kolorowo. Większość wycieczek fakultatywnych oferowanych przez biura podróży, dotyczą Cypru Północnego. Gdybyś chciał we własnym zakresie zobaczyć Cypr Południowy i np. wypożyczyć samochód, by tam się dostać, to nie będzie to możliwe. Dlaczego? Samochód wypożyczony w części północnej nie będzie miał pozwolenia na przekroczenie granicy. I tak wycieczka może skończyć się wielkim rozczarowaniem.

Cypr i obowiązująca waluta

Zastanawiasz się, jaka w takim razie obowiązuje waluta na cyprze? Jeśli Twoim punktem wypadowym pozostaje Cypr Północny, to powinieneś wiedzieć, że obowiązującą tutaj walutą jest głównie lira turecka. W większości lokali, czy sklepach można też płacić w euro, ale możesz też spotkać się z sytuacją, gdzie będą od Ciebie zapłaty w lirach. Przykładu nie trzeba szukać daleko, bo np. lokalne busy nie przyjmują innej waluty niż liry tureckie, dlatego lepiej, żeby to one były Twoją podstawową walutą tutaj.

Cypr – gniazdka elektryczne

Na koniec powinieneś wiedzieć, że na Cyprze są inne gniazdka elektryczne niż w Polsce. Dlatego, jeśli nie chcesz pozostać bez telefonu, czy aparatu, lepiej weź ze sobą odpowiedni adapter.