Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

18 czerwca, 2024 0 przez astico

[Artykuł Sponsorowany] Nauka języków obcych stała się bardzo na czasie we wszystkich grupach wiekowych. Ludzie uczą się nie tylko języków popularnych takich jak niemiecki, włoski czy hiszpański, ale też bardziej egzotycznych – arabskiego, hebrajskiego oraz chińskiego. Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Więcej możliwości zawodowych

Znajomość języka obcego pozwala na studiowanie za granicą, a także wyjazdy na wymiany studenckie –  takie jak najbardziej znany program Erasmus. Wyjazdy tego typu to fantastyczna, emocjonująca przygoda oraz wyjątkowe doświadczenie. Dzięki nim można poznać kulturę i zwyczaje innych krajów, a także zawrzeć przyjaźnie z osobami z innych państw. Kto wie, może takie znajomości przerodzą się nawet w przyszłościowe zagraniczne kontakty biznesowe?

Znajomość języka obcego pozwala na więcej możliwości zatrudnienia za granicą. Jeżeli planujesz wyjazd do pracy do Niemiec, a nie znasz języka niemieckiego, to zdecyduj się na kurs niemieckiego dla początkujących. Taki kurs odbywa się online i zajmuje tylko 15 minut dziennie. Jego celem jest nauka płynnego i samodzielnego mówienia z wykorzystaniem konstrukcji gramatycznych. To ułatwi Ci nie tylko funkcjonowanie w pracy, ale także w sytuacjach codziennych takich jak zakupy lub rozmowa z sąsiadką.

Poprawa pamięci i koncentracji

Nauka języka obcego wpływa pozytywnie na mózg człowieka niezależnie od wieku. Angażuje ona różne obszary mózgu, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu dobrego zdrowia mózgu. Mózg powiększa się w trakcie nauki języków obcych – im więcej człowiek uczy się języków, tym mózg staje się większy. Wpływa to także pozytywnie na hamowanie procesu starzenia się mózgu.

Osoby regularnie uczące się języków obcych osiągają bardzo dobre wyniki w testach związanych z pamięcią i koncentracją. Naukowcy wykazali, że znajomość minimum dwóch języków obcych opóźnia demencję jako przejaw choroby Alzheimera aż o 5 lat. Badanie zostało przeprowadzone w York University w Toronto na grupie 450 osób cierpiących na chorobę Alzheimera. W grupie badawczej znajdowało się 250 osób, które posługiwały się minimum dwoma językami. U nich schorzenie wystąpiło znacznie później niż u pozostałych.

Zwiększenie pewności siebie i kreatywności

Nauka języka obcego pozwala na pokonanie własnych lęków i zwiększenie pewności siebie. Każdy sukces związany z nauką języka – chociażby taki jak nauka nowego słówka czy też zwrotu – daje poczucie osiągnięcia sukcesu. Jest także świetną motywacją do dalszej nauki. Nie zrażaj się jeśli podczas używania języka obcego popełniasz błędy. To naturalne i musisz się na to nastawić. Pamiętaj o tym, że najłatwiej uczyć się właśnie na błędach.

Naukowcy nie mogę się mylić – osoby, które posługują się kilkoma językami obcymi, są uznawane za bardziej kreatywne od osób znających tylko jeden język. Znajomość języków obcych daje też poczucie wolności i niezależności. To wszystko wpływa pozytywnie na poczucie własnej wartości i odwagę do podejmowania nowych działań w różnych aspektach życia.