Studia niestacjonarne – co to znaczy? Czym są studia niestacjonarne i dla kogo są najlepsze?

Studia niestacjonarne – co to znaczy? Czym są studia niestacjonarne i dla kogo są najlepsze?

13 września, 2023 0 przez astico

Kończąc szkołę średnią, wielu młodych ludzi stoi przed wyborem, co robić dalej. Podjąć pracę zawodową, staż, a może założyć własną firmę? Niektórzy pragną założyć rodzinę i cieszyć się urokami prowadzenia własnego gospodarstwa domowego. Znaczny odsetek absolwentów liceów i techników marzy o dalszym zdobywaniu wiedzy i umiejętności na studiach, lecz z wielu powodów nie może sobie pozwolić na przeprowadzkę do ośrodka akademickiego znacznie oddalonego od domu rodzinnego. Dla wszystkich tych osób, które nie chcą, bądź nie mogą porzucić dotychczasowych zobowiązań, by udać się na studia dzienne, przygotowano elastyczne rozwiązanie w formie studiów zaocznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pogodzić pracę i naukę, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Studia niestacjonarne – czym różnią się od studiów stacjonarnych?

Na początek, zapoznaj się z podstawowymi pojęciami. Studia stacjonarne bywają zamiennie nazywane studiami dziennymi (choć gdzieniegdzie istnieje jeszcze mało popularna forma studiów wieczorowych). Studia w trybie stacjonarnym charakteryzują się tym, że wykłady odbywają się od poniedziałku do piątku, a poszczególne grupy ćwiczeniowe i laboratoryjne realizują zajęcia o różnych porach dnia – często od wczesnych, porannych godzin, aż po późne godziny wieczorne. Między poszczególnymi zajęciami mogą występować nawet kilkugodzinne przerwy. Dla osób mieszkających w akademiku lub na stancji w pobliżu uczelni, taka sytuacja nie stanowi większego problemu. Ten pojawia się jednak wtedy, kiedy student pragnie pogodzić studia dzienne z pracą dorywczą, co wymaga niezwykle skrupulatnego planowania każdego dnia i może zakończyć się zaniedbaniem obowiązków pracowniczych lub studenckich. Dla osób pracujących bądź planujących podjęcie pracy w roku akademickim, studia dzienne Bielsko przygotowały alternatywną ofertę. Studia niestacjonarne (zaoczne) to system kształcenia weekendowego, umożliwiający elastyczne zarządzanie własnym czasem.

Zjazdy weekendowe czyli wiedza w pigułce

Na początku roku akademickiego, uczeń studiów zaocznych otrzymuje szczegółową rozpiskę, która uwzględnia terminy kolejnych spotkań. Zjazdy weekendowe mogą odbywać się co tydzień lub co dwa tygodnie, dzięki czemu łatwo pogodzić naukę z pracą, wychowywaniem dzieci bądź opieką nad starszymi osobami. Studia niestacjonarne to również doskonała propozycja dla osób, które posiadają już pewne doświadczenie i nie rezygnując z dotychczasowego zajęcia, chciałyby zaktualizować swoją wiedzę czy podnieść kompetencje niezbędne do osiągnięcia awansu zawodowego. Zaletą spotkań w trybie niestacjonarnym jest to, że zajęcia następują bezpośrednio po sobie, a w ciągu zaledwie dwóch intensywnych dni nauki, możliwe jest zrealizowanie materiału, którego poznanie na studiach dziennych, zajęłoby aż dwa tygodnie. To sprawia, że studia niestacjonarne są bardzo efektywne i koncentrują się na najważniejszych zagadnieniach w danym obszarze tematycznym.