Korekta estetyczna nosa – czego się spodziewać?

Korekta estetyczna nosa – czego się spodziewać?

1 marca 2021 0 przez astico

Niezgrabny, zbyt szeroki, zadarty albo krzywy nos jest jedną z najczęstszych przyczyn kompleksów. Nos stanowi centralny element twarzy, dlatego brak harmonii z jej pozostałymi elementami tworzy niekorzystny efekt estetyczny. Współczesna medycyna daje kilka możliwości korekty kształtu nosa, zarówno przy wykorzystaniu metody mało inwazyjnej, jak również chirurgicznej. Poniżej kilka słów na temat każdej z metod oraz efektów estetycznych, jakich można się spodziewać.

Niechirurgiczna korekta nosa

Korekta estetyczna nosa metodą niechirurgiczną to mało inwazyjny i szybki sposób na poprawę wyglądu nosa oraz ukrycie niedoskonałości. Zabieg polega na modelowaniu kształtu nosa za pomocą wypełniacza w postaci usieciowanego kwasu hialuronowego. Znacznie rzadziej wykorzystuje się do tego zabiegu pobraną od pacjenta tkankę tłuszczową lub preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia. Zabieg polega na podaniu przez lekarza medycyny estetycznej za pomocą cienkiej igły preparatu w okolice, które mają zostać skorygowane, a następnie wymodelowaniu nosa dłonią. Wykonuje się to po uprzednim znieczuleniu miejscowym, z użyciem kremu z lidokainą. Chociaż efekt zabiegu jest natychmiastowy, umożliwia on korektę niewielkich defektów estetycznych, takich jak np. zbyt wąski nos, przesunięta do tyłu kolumienka, obniżony grzbiet lub skierowany w dół czubek nosa. Rezultaty zabiegu z wykorzystaniem wypełniaczy utrzymują się przez okres około roku. Później konieczne jest powtórzenie procedury. Możliwe efekty korekcji nosa przy użyciu kwasu hialuronowego to:

 • optyczne poszerzenie nosa,
 • drobne zmniejszenie garbu i poprawa linii nosa,
 • likwidacja wklęsłości grzbietu,
 • uniesienie czubka nosa,
 • likwidacja zadartego nosa.

Korekta nosa metodą operacyjną

Korekta estetyczna nosa jest metodą inwazyjną nazywana rhinoplastyką. To sposób na trwałe usunięcie wrodzonych defektów anatomicznych nosa, bądź nabytych na skutek urazów lub choroby. W przeciwieństwie do modelowania kwasem hialuronowym zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga dłuższej rekonwalescencji. Operacja może obejmować korektę miękkich tanek nosa lub ingerować w strukturę chrząstno-kostną, całkowicie zmieniając wygląd nosa. Poza efektem estetycznym, w niektórych przypadkach (np. przy skrzywionej przegrodzie nosowej) operacyjna korekta nosa daje dodatkowe korzyści w postaci poprawy funkcji wentylacyjnych. Zabieg może być wykonany metodą zamkniętą lub otwartą. W przypadku tej pierwszej, nacięcia są przeprowadzane wewnątrz nosa, dlatego szwy i blizny są ukryte. Technika otwarta polega na nacinaniu słupka nosa, co ułatwia dostęp do elementów chrzęstnych i kostnych nosa, a tym samym daje większe możliwości modyfikacji. Zazwyczaj cięcia przebiegają w linii naturalnych krzywizn nosa, co eliminuje widoczność blizn. W zależności od rodzaju defektu, lekarz wykonujący operację usuwa nadmiar chrząstki lub kości, a w innych przypadkach dokonuje nadbudowy przy pomocy chrząstki pobranej z ucha lub żebra pacjenta. W porównaniu do nieinwazyjnej techniki modelowania, metody chirurgiczne dają niemal nieograniczone możliwości korygowania niedoskonałości nosa. Efektem korekty estetycznej nosa metodą operacyjną może być:

 • całkowita zmiana kształtu nosa,
 • zmiana rozkładu dziurek,
 • wyprostowanie nosa
 • usunięcie garba,
 • powiększenie lub pomniejszenie nosa,
 • zwężenie lub poszerzenie nosa,
 • korekta kształtu skrzydełek nosowych,
 • podniesienie czubka nosa,
 • likwidacja zadartego nosa,
 • korekta przegrody nosowej i poprawa jakości oddychania.

W przypadku inwazyjnej metody korekcji nosa należy się spodziewać, że efekt końcowy może być widoczny dopiero po kilku miesiącach.

Korekta estetyczna nosa daje możliwości usunięcia niedoskonałości, zmiany kształtu nosa oraz ogólnej poprawy wyglądu twarzy. Proporcjonalny względem reszty twarzy nos stwarza wrażenie harmonii i nadaje twarzy określonego charakteru. Dzięki możliwościom medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej możliwa jest dziś całkowita zmiana kształtu nosa.

źródło: Klinika Krajewski – medycyna estetyczna