Ostroga piętowa – kogo dosięga?

Ostroga piętowa – kogo dosięga?

8 listopada 2020 0 przez astico

Kogo dosięga ostroga piętowa? Kto znajduje się w grupie wysokiego ryzyka? Tego dowiesz się z naszego tekstu, dlatego koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Ostroga piętowa – co to takiego?

Na początek warto ustalić, z czym mamy do czynienia. Co oznacza pojęcie ostrogi piętowej? Ostroga piętowa to nic innego jak stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Dochodzi do niego wskutek odkładania się złogów wapiennych i wytworzenia się narośli w postaci haczyka. Pierwszym sygnałem skłaniającym do wizyty u specjalisty jest pulsujący ból pięty, który nasila się na początku ruchu. W miarę dłuższego chodzenia ból zwykle ustępuje, ale to wcale nie oznacza, że ostroga piętowa (https://bodymove.pl/ostroga-pietowa) przestaje być problemem. Jeśli zbagatelizujemy początkowe sygnały, to możemy doprowadzić do rozwinięcia się zapalenia, a to oznacza odczuwanie bólu jednakowo w czasie chodzenia oraz spoczynku. Co więcej, towarzyszący ostrodze piętowej ból może być tak uciążliwy, że uniemożliwi chodzenie, czy wykonywanie podstawowych czynności.

Ostroga piętowa – kogo dosięga?

Na pewno ostroga piętowa może dosięgnąć osób, które noszą nieodpowiednie obuwie. Co to oznacza? Jeśli nie zadbamy o to, by obuwie było dobrze dobrane, to z czasem możemy zmagać się z ostrogą piętowa. Zarówno za ciasne, jak i za małe, czy za duże buty mogą skutkować wystąpieniem ostrogi piętowej. Co więcej, stan zapalny rozcięgna podeszwowego może dosięgnąć też osób uprawiających sport. Dotyczy to jednakowo osób, które zawodowo uprawiają sport, jak amatorów aktywności fizycznej. W grupie wysokiego ryzyka można również znaleźć osoby, które zmagają się z płaskostopiem lub nadwagą. Nawet długie przebywanie w jednej pozycji może skutkować rozwinięciem się ostrogi piętowej, więc każda osoba aktywna zawodowa musi mieć świadomość, że może dojść do stanu zapalnego i dokuczliwych boleści. Z ostrogami walczą również seniorzy, ponieważ to u nich dochodzi do zmian i deformacji w obrębie kości i stawów, w tym również do wytworzenia się ostrogi piętowej.