Panele akustyczne – Czym są i kiedy je stosować?

Panele akustyczne – Czym są i kiedy je stosować?

15 października 2020 0 przez astico

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w podstawy dotyczące paneli akustycznych. Dokładniej odpowiemy na następujące pytania: Czym jest panel akustyczny oraz kiedy stosować panele akustyczne? A więc zaczynajmy.

Co to jest panel akustyczny?

Kategoria rozwiązań akustycznych rośnie i w ramach tego segmentu można znaleźć szereg różnych rozwiązań, w tym panele akustyczne. Nie ograniczają się one do przegród akustycznych zawieszonych na suficie. Aby rozwiązać problemy z akustyką w biurze, studio i sali konferencyjnej, istnieje wiele innych dostępnych rozwiązań – niektóre z nich przedstawimy w tym artykule.

Ale najpierw najważniejsze. Zdefiniujmy, czym jest panel akustyczny

Panel akustyczny to panel dźwiękochłonny stosowany w celu złagodzenia szumów tła oraz zmniejszenia pogłosu i echa w przestrzeni. Kiedy mówimy o panelu akustycznym, mówimy o nim w najszerszym znaczeniu, obejmującym panele pionowe i poziome.

Panele akustyczne to panele dźwiękochłonne stosowane w celu złagodzenia hałasu oraz zmniejszenia pogłosu i echa w przestrzeni. W przypadku obu typów możemy mówić o różnych zasadach dobrej akustyki: absorpcji, dyfuzji i tłumieniu. Wszystko to jest powiązane z właściwościami akustycznymi paneli.

Kiedy stosować panele akustyczne?

Mając lepsze zrozumienie, czym są panele akustyczne, możemy teraz przejść do następnego pytania: kiedy używać paneli akustycznych? Jak wspomniano wcześniej, panele pionowe i poziome oraz dyfuzory mogą charakteryzować się różnymi cechami związanymi z ich właściwościami akustycznymi. Jednak możemy to jeszcze bardziej określić. Ogólnie rzecz biorąc, panele pionowe pomagają złagodzić przenoszenie dźwięku w przestrzeni, zapobiegając jego przemieszczaniu się z jednego końca pomieszczenia na drugi. Panele pionowe mogą również pomóc w obniżeniu szumu tła do akceptowalnego poziomu. Na przykład w wielu nowoczesnych biurach typu open space poziom hałasu waha się w granicach 60-80 decybeli, podczas gdy zalecany poziom to 45-55 decybeli.

Aby całkowicie usunąć hałas otoczenia, najlepiej byłoby zbudować ścianki działowe od podłogi do sufitu lub usunąć się ze źródła hałasu. Jednak panele pionowe mogą pomóc w ograniczeniu przenoszenia dźwięku.