Wybierz środek owadobójczy o odpowiednim sposobie działania

Wybierz środek owadobójczy o odpowiednim sposobie działania

16 września 2020 0 przez astico

Insektycydy o wąskim spektrum działania lub produkty selektywne działają na ograniczonej, często pokrewnej grupie gatunków owadów.

Na przykład niektóre środki owadobójcze muszą zostać spożyte, aby zabić gąsienice. Są to specyficzne trucizny żołądkowe. Skuteczne zwalczanie szkodników owadzich wymaga odpowiedniego zastosowania insektycydów, w tym pokrycia i terminu użycia. Niektóre produkty są skuteczne przeciwko określonym szkodnikom, takim jak gąsienice. Dla określonych szkodników, takich jak insekty jesienne, lub szkodników znajdujących się w późniejszych stadiach rozwoju wymagane są wyższe dawki, jak w przypadku małych nimf pasikoników w porównaniu z większymi osobnikami dorosłymi. Nie oznacza to, że więcej środków owadobójczych przyniosłoby jeszcze większe korzyści. W rzeczywistości stosowanie insektycydów można zmniejszyć o połowę, nie powodując znacznego spadku plonów, a jednocześnie osiągając istotne korzyści dla środowiska poprzez zmniejszenie szkód ekologicznych. Rzeczywista długość rotacji insektycydów zależy od pory roku, ponieważ temperatura i pora roku wpływają na długość cykli życia owadów. Na przykład ciepłe temperatury często prowadzą do nakładania się pokoleń i różnych etapów rozwoju obecnych w tym samym czasie.

W rezultacie potrzebne są częstsze zastosowania i częstsze zmiany środków owadobójczych.

uprawy-01

Zimą rozwój szkodników jest wolniejszy, a insektycydy mogą nie wymagać częstej rotacji. W miarę możliwości należy stosować insektycydy o niespecyficznym sposobie działania. Większość syntetycznych i botanicznych środków owadobójczych zabija owady i roztocza, wpływając na zakłócanie przekazywania nerwowego, rozwój, metabolizm, czy trawienie. Każdy środek owadobójczy rzepak ozimy – herbicydy na zboża ozime należy stosować po zapoznaniu się z zaleceniami producenta dotyczącymi dawkowania. Im mniej szczegółowy sposób działania insektycydu, tym mniej prawdopodobne jest, że można spowodować mutacje genetyczne. Zarówno mydła owadobójcze, jak i oleje ogrodnicze mają szeroki zakres działania i dlatego jest mało prawdopodobne, aby umożliwiały rozwój odporności u owadów.