Wyprawka dla niemowlaka: czy pajacyki to absolutna podstawa?

Wyprawka dla niemowlaka: czy pajacyki to absolutna podstawa?

20 sierpnia 2020 0 przez astico

Podobno łatwiej jest zdobyć koronę Himalajów, niż skompletować pełną wyprawkę dla niemowlaka i o niczym nie zapomnieć. A przynajmniej tak twierdzi wielu rodziców, którzy mieli już przyjemność chodzenia po sklepach i kupowania wszystkich niezbędnych rzeczy. Wśród nich wymieniane są w szczególności odpowiednie ubranka, które powinna cechować wygoda, delikatność i miękkość materiału. Przykładem niemowlęcego stroju, który najlepiej spełnia te warunki, są pajacyki dziecięce. Najczęściej w wersji bawełnianej i z długimi rękawami oraz nogawkami, koniecznie zakończone stópkami (wszytymi skarpetkami). Ale nie zawsze.

Ubranko na każdą okazję

Omawiając przewagę pajacyków nad innymi typami ubrań, nawet nad niewiele mniej praktycznymi body, nie da się nie wspomnieć o ich uniwersalności. Pajacyki to dziecięce stroje dostosowane na dosłownie każdą okazję. Sprawdzą się jako piżamka, ubranie dzienne wyjściowe albo spacerowe. A to wszystko dzięki dwóm ważnym czynnikom: prostocie modelu oraz ogromnej bazie dostępnych wariantów kolorystycznych czy tematycznych. Rodzice bez problemu mogą kupić bawełniane pajace niemowlęce w ciemniejszych barwach, które sprawdzą się u dzieci raczkujących i zaglądających w każdy kąt w domu, ale też modele w jaśniejszych kolorach idealne na wyjściowe spacery. Mnogość wariantów estetycznych to zaleta, którą doceniają zwłaszcza mamy dbające o elegancki wygląd swoich małych pociech. To dzięki temu nawet malutki niemowlak może wyglądać uroczo i stylowo w wózku i podbić serca cioć, babć i starszych kuzynek.

Zawsze modne, zawsze praktyczne

pajac rampers dla dziewczynki 2a-min

Pajacyki pozwalają na dowolne łączenie różnych typów strojów dziecięcych. Mogą być zakładane jako osobne ubranko, ale i sprawdzą się jako baza dla kombinezonów w chłodniejsze dni. Zachowują przy tym swój praktyczny krój oraz modny wygląd, a to dzięki wyjątkowej uniwersalności takiego ubioru, który pasuje i do chłopców, i do dziewczynek. Pajacyki dla niemowląt są jednak przede wszystkim ubrankami wygodnymi i praktycznymi, które gwarantują maluszkowi ogromny komfort przez wiele godzin. Elastyczna bawełna z jednej strony nie blokuje dostępu powietrza, z drugiej szczelnie otula ciało i zachowuje jego właściwą temperaturę. Pod względem praktyczności pajacyki dla noworodków polecane są przez samych rodziców, którzy doceniają w nich zastosowane rozwiązanie systemu zapięciowego. Rezygnacja z rzepów czy wiązań na rzecz estetycznych i wygodnych napów lub małego zamka błyskawicznego pozwala na szybkie i bezproblemowe założenie lub zdjęcie pajacyków. Umożliwia też błyskawiczną wymianę pampersa na nowego bez konieczności rozbierania dziecka – wystarczy odpiąć tylko kilka napów przy nogawkach.

Pajacyki – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Nic więc dziwnego, że pajacyki znajdują się bardzo wysoko na liście rzeczy niezbędnych w każdej szpitalnej i poszpitalnej wyprawce dla niemowląt. Kupując je warto mieć na uwadze kilka czynników decydujących o tym, czy dany egzemplarz sprawdzi się w praktyce. Są to zwłaszcza takie elementy jak:

– rodzaj i jakość materiału (jak najwięcej bawełny, jak najmniej sztucznych dodatków),

– krój oraz wzór ubrania (im bardziej prostszy, tym lepszy, bez dodatkowych aplikacji, dopinanych elementów),

– kolorystyka i barwa (istotna w przypadku dbania o styl i elegancję ubrania),

– rozmiar pajacyków (dopasowany do dziecka, ewentualnie nieco większy, jeśli ma posłużyć trochę dłużej),

– producent ubrania (warto wspierać rodzime firmy produkujące ze sprawdzonych półproduktów o wysokiej jakości),

– rodzaj zapięcia,

– dopasowanie pajacyków do warunków zewnętrznych (długie, krótkie rękawki albo nogawki),

– forma wykończenia szwów.

Jednolitość stroju jego dużą zaletą

Wśród licznych zalet, którymi wyróżniają się pajacyki dla niemowląt, spore znaczenie ma jednolitość całego stroju. Chodzi o stałą strukturę bez podziału na górę i dół jak w przypadku koszulek, bluzek i spodenek. Pajacyki po założeniu i zapięciu nie zsuwają się dzięki temu z dziecka nawet podczas bardzo aktywnych zabaw czy chociażby raczkowania. Chronią tym samym wrażliwą skórę przed chłodem, zadrapaniami, podrażnieniami i zapewniają odpowiedni komfort termiczny. Jednolitość zabezpiecza też materiał przed rolowaniem się i zwijaniem, a więc zapobiega krępowaniu ruchów raczkującego lub nawet leżącego maluszka. Paradoksalnie właśnie ta cecha sprawia też, że pajacyki się bardzo łatwo zakłada, co z pewnością wielu rodziców doceni przy ruchliwym i aktywnym dziecku.

Jak nosić pajacyki dla dzieci?

Chociaż dla większości osób jest to rzecz oczywista, w praktyce istnieją różne szkoły noszenia przez niemowlęta pajacyków. Jak wspomniano, mogą to być ubranka traktowane jako baza pod inny strój lub noszone osobno. Warto tutaj też wspomnieć, że pajacyki dla niemowląt można też bez przeszkód zakładać na przykład na body, co sprawdza się w przypadkach, gdy na zewnątrz temperatury znacznie spadają. W takich sytuacjach wygodniej dla dziecka jest zakładanie ich na ubranka z krótkim rękawkiem i nogawkami, co zapobiega przypadkowemu usztywnieniu kończyn i krępowaniu ruchów.