Whisky – złoty trunek dla koneserów

Whisky – złoty trunek dla koneserów

30 maja 2020 0 przez astico

Whisky to trunek, który zaczyna być w Polsce równie popularny, co inne, mocne alkohole. Coraz częściej pojawia się nie tylko na eleganckich galach, ale także na prywatnych imprezach w gronie przyjaciół czy nawet na weselach. Whisky jest już powszechnie dostępna i coraz bardziej przystępna cenowo, a na półkach w sklepach znajdziemy już nie tylko najbardziej popularne i tanie „labele”, ale też bardziej wyszukane, droższe odmiany. Dowiedzmy się więcej na temat tego złotego trunku.

Jak powstała whisky? Tej historii nie znają wszyscy

Jak powstała Whisky

Powodów, dla których whisky zasługuje na uwagę, jest wiele – sposób jej produkcji, smak czy właśnie pochodzenie. I choć dowodów, które w 100% potwierdzałyby pochodzenie whisky, niestety nie ma, to najwięcej znawców opowiada się za teorią, która zakłada, że trunek ten pochodzi z Irlandii. Co ciekawe, już w VI wieku tamtejsi mnisi zajmowali się pędzeniem alkoholu, który nazwali „wodą życia” (aqua vitae).

Alkohol produkowany przez irlandzkich mnichów powstawał na drodze destylacji owoców i służył nie do rozluźniania czy dla samych walorów smakowych, ale jako lekarstwo.

Jak widzimy, wiele wskazuje na to, że wybornym smakiem whisky możemy się dziś raczyć, dzięki wiedzy irlandzkich mnichów. 🙂

Potentaci whisky – gdzie produkuje się ten trunek?

Potentaci whisky – gdzie produkuje się ten trunek?

Do największych producentów whisky (lub, jak się za chwilę dowiemy: whiskey czy burbonu) należą:

– Irlandia – irlandzka whiskey (a nie whisky) produkowana jest z jęczmienia i słodu jęczmiennego. Inne mieszanki i zboża nie są dopuszczane do produkcji. Alkohol leżakuje minimum 3 lata, potem jest trzykrotnie destylowany i dopiero wtedy butelkowany.

– Szkocja – do produkcji whisky wykorzystywany jest słód jęczmienny oraz mieszanki różnych zbóż. Alkohol również leżakuje co najmniej 3 lata w beczkach dębowych. Podobną technikę produkcji wykorzystuje się także w Japonii.

– Stany Zjednoczone – do produkcji bourbona (tak nazywa się whisky produkowaną w USA) wykorzystywane są różne zboża, takie jak jęczmień, kukurydza, pszenica czy żyto. Alkohol leżakuje w beczkach minimum 2 lata.

Etapy powstawania whisky

Etapy powstawania Whisky

Etap 1. Słodowanie – wybrane zboża kiełkują w ciepłym i wilgotnym środowisku.

Etap 2. Osuszanie – wykiełkowane już ziarna są osuszane dymem lub gorącym powietrzem.

Etap 3. Zacieranie – ziarna zalewane są wodą z drożdżami i zostawiane do fermentacji.

Etap 4. Filtracja i destylacja – powtarza się je kilka razy.

Etap 5. Leżakowanie – whisky przelewana jest do beczek, w których dojrzewa kilka lat.

Jeśli jesteś głodny wiedzy, nie tylko na temat alkoholi, ale też np. sztuki, kina czy literatury, zajrzyj na stronę teatrhothaus.pl/. Znajdziesz tam wiele ciekawostek na temat otaczającego nas świata.