Dieta zupowa. Na czym to polega?

Dieta zupowa. Na czym to polega?

22 kwietnia 2020 0 przez astico

Dieta zupowa to rodzaj diety polegający na jedzeniu jedynie zupy. Z jadłospisu wyrzucamy wędzone ryby, tłuste mięso, słodycze, żywność przetworzoną. Dieta zupowa zyskuje zwolenników, ponieważ jedzenie niskokalorycznych zup daje poczucie sytości oraz jest przyjemnym sposobem na poprawę metabolizmu odchudzanie i oczyszczenie organizmu.

Założeniem diety zupowej jest częste spożywanie zupy (od 5 do 7 razy dziennie).

Dzięki temu organizm nie magazynuje energii w postaci tłuszczu, ponieważ nie dostaje sygnału o głodzie bądź rzadkim otrzymywaniu posiłków. Niskokaloryczne zupy nie dostarczają nam jednak tylu kalorii by było ich w nadmiarze, dzięki czemu nie tyjemy. Ważnym jest by zupy były różnorodne, składały się z różnych składników. Taki rodzaj diety uzupełnia organizm o potrzebne minerały, makroelementy oraz poprawia sprawność układu pokarmowego i dzięki dużej ilości błonnika również perystaltyka jelit. Dietetyczne zupy nie muszą być jałowe i nudne. Do zup możemy dodawać chude mięso, kiełki, małe ilości pełnoziarnistego makaronu, chude ryby. Warto również dodawać przyprawy poprawiające metabolizm oraz dodatki takie jak szczypiorek, koperek czy pietruszkę tym bardziej, jeśli mamy zamiar być na diecie dłuższy czas. Wtedy ważne jest, aby nasze posiłki były jak najbardziej zbilansowane.

Niewątpliwie jest to dieta prosta, pozbawiona restrykcyjnego menu, które narzuca nam konkretne składniki i ich ilości na dany dzień w których łatwo się pogubić. Sami decydujemy o składnikach zupy i o jej rodzaju. Zaletą jest również fakt iż jest to sposób żywienia, który można zaliczyć do tanich i prostych w wykonaniu. Nie jest również konieczne bieganie po sklepach w poszukiwaniu dużej ilości składników. Dodatkowo nie jesteśmy skazani na jedzenie jedynie wytrawnych posiłków, ponieważ możemy przygotować sobie też zupę na słodko. Jedynie osoby z nietolerancjami pokarmowymi oraz chorobami tarczycy powinny dokładniej przemyśleć wprowadzenie diety zupowej. Mądre jej wykorzystanie na pewno nie zaszkodzi osobie zdrowiej, a jedynie pozytywnie wpłynie na organizm.