Kim był Niko Pirosmani?

Kim był Niko Pirosmani?

16 stycznia 2020 0 przez astico

Niko Pirosmani należy do jednych z bardziej wybitnych malarzy gruzińskich. Pochodził z biednej rodziny i nie miał szansy na uzyskanie wykształcenia i profesjonalnej nauki malowania. Należał niewątpliwie do samouków, którego obrazy obecnie są warte miliony.

Pirosmani przeżył trudną historię miłosną, z tego też powodu jego dzieła były pełne emocji i realizmu. Jako mały chłopiec nie miał także udanego życia rodzinnego. Jego rodzice szybko zmarli, potem zmarła siostra go wychowująca i w efekcie Niko trafił do rodziny kupieckiej, gdzie nauczył się pisać i czytać po gruzińsku i rosyjsku.

Jako chłopiec malował swe pierwsze rysunki na ścianach.

W trakcie swojego życia otworzył własną mleczarnię, jednak kiedy zaczęła przynosić straty, to upadła. Wówczas niestety został bezdomny. Dzięki swoim umiejętnościom malarskim malował szyldy dla restauracji, scenki rodzajowe, pejzaże i inne. W ten sposób zbierał żywność i zyskiwał kąt do spania. Głównie malował rzeczy, które obserwował dokoła siebie. Rysował również obrazy według upodobań klientów. Jego klienci to głownie restauratorzy oraz kupcy.

Dominowały obrazy uroczystości i popularnych osób z tamtych czasów tancerki i inni wystawni goście. Został doceniony dopiero po śmierci. Wiele jego dzieł wisiało w sklepach oraz jadłodajniach. Najwięcej jego dzieł zgromadziło Muzeum w Tibilisi. Był on głownie samoukiem. W dzisiejszych czasach można spotkać jego dzieła w gruzińskich restauracjach, pubach oraz browarach. od dużych miast po wioski prowincjonalne Pirosmaniego w Gruzji zna praktycznie każda osoba.

W pracach jego zostały oddane najważniejsze wartości dla Gruzinów jak jedność, szacunek do swoich poprzedników, bardzo wielka wiara w religię, bliskość naturze i przyjaźń dla drugiego człowieka. Niko Pirosmani całe życie był zakochany w tancerce Margaricie ale nie miał odwagi jej tego powiedzieć i niestety nigdy się o tym nie dowiedziała zmarł sam w okrutnej biedzie i nędzy.