Krem z pieczonych buraków.

Krem z pieczonych buraków.

29 listopada 2019 0 przez astico

Burak to warzywo, które ma właściwości lecznicze. Dzięki jego spożywaniu, możemy mieć pewność, ze nasza odporność będzie wzrastała, wolniej będziemy się starzeć, zabezpieczymy się przed występowaniem nowotworów.

Już szklanka wypitego soku z buraków, dziennie, zapewni nam ochronę przed katarem, przeziębieniem, uwolni od zgagi i obniży ciśnienie krwi.

Są one bogatym źródłem żelaza, dzięki temu zapobiegają także anemii, mogą doskonale wspomaga leczenie białaczki. Dzięki silnym działaniu przeciwutleniaczy, zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki. Polecane są dla kobiet w ciąży, dzięki dużej zawartości kwasu foliowego, wspomagają tym samym prawidłowy rozwój płodu. Jeśli masz problem z wysokim ciśnieniem, to buraki są dla ciebie, gdyż wykazano, że zawierają w swoim soku azotany podnoszące stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu, we krwi. Warto więc włączyć do swej diety krem z pieczonych buraków, jego przygotowanie nie zajmie wiele pracy, potrzebny będzie jedynie czas do ich upieczenia. Wystarczy włożyć do piekarnika, nieobrany kilogram buraków i upiec w temperaturze około 180 stopni, przez półtora godziny. Kolejno, należy upieczone buraki obrać i pokroić w plastry, następnie wrzucić mrożoną lub świeżą włoszczyznę na patelnię i przyrumienić na maśle razem z burakami. Na końcu dodajemy pół główki czosnku do warzyw, dolewamy około pół litra wywaru i chwilę podgotowujemy, po czym dokonujemy blendowania warzyw, na lekki krem, dodając odrobinę słodkiej śmietany i przyprawiając według uznania solą i pieprzem. Dzięki słodkości jaką ma w sobie burak, jest to zupa dobrze przyswajalna przez dzieci. Dzieci jedzą ją zwykle z chęcią, a już konsystencja kremu sprawia, że dodatkowo szybciej znika z ich talerza.

Piekąc buraki, możemy być pewni, że nie utracą one niezbędnych dla nas wartości odżywczych, bowiem jest to jedna z najlepszych obróbek termicznych dla warzyw i nie tylko. Wszystkie soki i minerały, zostają w buraku.