Jak wygrać walkę z depresją?

Jak wygrać walkę z depresją?

2 września 2019 0 przez astico

Depresja to choroba psychiczna, ale także cywilizacyjna. Z danych WHO wynika, że niebawem co 3 osoba na świecie zachoruję na depresję. Przede wszystkim ktoś chorujący na depresję nie powinien się tego wstydzić i jak najszybciej iść do lekarza, który pomoże zastosować strategię leczenia z tą ciężką i bardzo podstępną jakby nie patrzeć chorobą.

Większość jest zdania, że depresja jest wynikiem pojawienia się niedoboru pewnych neuroprzekaźników w mózgu lub ich zaburzenie. Najczęściej za depresję odpowiada serotonina i dopamina, a raczej ich brak lub nieprawidłowe tworzenie przez organizm. Powodem może być nieodpowiedni tryb życia, szybkie tempo życia, długotrwały stres (ten negatywny), przewlekłe poczucie smutku, zażywanie substancji psychoaktywnych jak narkotyki. Najgorsze jest jednak to, że depresja może pojawić się naprawdę znikąd w zasadzie u każdego zdrowego człowieka.

Według WHO będzie to jedna chorób cywilizacyjnych jak choćby otyłość. Jak jednak wygrać z depresją? Niestety odpowiedź nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim potrzebna jest pomoc farmaceutyczna, czyli podstawa są dobrze dobrane leki, które lekarz zleca na podstawie informacji zebranych w rozmowie z nami. Oczywiście warto mieć na uwadze, że same leki nie załatwią niczego za pacjenta, bo choć uzupełnią niedobór pewnych neuroprzekaźników, to bez zmiany nastawienia samego pacjenta na nic się nie zdadzą – to pacjent musi wychodzi z inicjatywa zmiany, wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, a nie zamykać w domu, brać pigułki i wierzyć, że po pewnym czasie zrobi się lepiej i wszystko minie. Zaraz po użyciu farmakologii powinno podjąć się terapię behawioralną, gdyż pomoc psychologiczna jest dużo bardziej skuteczna aniżeli leki.

Rozmowy z psychoterapeutą pozwalają zrozumieć sedno problemu, dzięki czemu człowiek szybciej wraca do normalnego zdrowia psychicznego. Kiedy więc nasze złe samopoczucie i poczucie przygnębienia trwa dłużej niż miesiąc, powinniśmy udać się z tym do specjalisty lekarza – psychologa, a później psychiatry.