Czy muszę mieć biznesplan? Jak zrobić go samemu?

Czy muszę mieć biznesplan? Jak zrobić go samemu?

17 sierpnia 2019 0 przez astico

Istnieje wiele firm, które nie mają biznesplanu. Dlaczego? Ponieważ niema takiego wymogu z zewnątrz. Są jednak sytuacje, w których warto a nawet trzeba go mieć. Biznesplanu będziesz potrzebował jeśli planujesz uzyskać kredyt lub dotację. Będziesz potrzebował biznesplanu także w przypadku, gdy zamierzasz znaleźć inwestora.

Napisać samemu czy zlecić?

Indywidualne plany biznesowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zamówienie, zadaj sobie te 3 pytania.

Czy masz CZAS na napisanie biznesplanu?
Czy posiadasz ZDOLNOŚĆ do napisania biznesplanu?
Czy brakuje Ci PIENIĘDZY, aby zapłacić za biznesplan?

Jeśli odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań brzmi “TAK” – nie szukaj specjalisty tylko zrób to sam. Możesz poszukać prostych, gotowych szablonów, które Ci w tym pomogą. W Internecie znajdziesz setki gotowców, z pomocą których zrobisz swój własny biznesplan bez większego wysiłku.

Jeżeli jednak okaże się, że biznesplan zabiera Ci zbyt dużo czasu, energii lub po prostu brakuje Ci do tego umiejętności, wówczas spróbuj zatrudnić do tego odpowiednią osobę. Pozwoli Ci to na zaoszczędzenie dużej ilości czasu i nerwów. Tak jak wcześniej o tym wspominaliśmy, biznesplan może kosztować Cię nawet kilka tysięcy złotych. W większości przypadków znajdziesz jednak chętnego, który przygotuje dla Ciebie profesjonalny dokument w kwocie trzycyfrowej.

Czy warto? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć już sam.