Analiza SWOT. Czym jest i jakie są jej zalety.

Analiza SWOT. Czym jest i jakie są jej zalety.

29 czerwca 2019 0 przez astico

Niektóre biznesplany wymagają analizy SWOT. Jest to szczególnie ważne, gdy prezentujesz swoją propozycję biznesową inwestorom. Analiza SWOT jest prosta: mocne i słabe strony oraz szanse a także zagrożenia. Najważniejszą wskazówką w konstrukcji SWOT jest to, że musisz być w 100% szczery sam ze sobą.

Mocne strony..

… są podstawą Twojego biznesu. Są to rzeczy, które potrafisz zrobić lepiej niż jakakolwiek inna firma w tej samej branży. Zadaj sobie pytanie: dlaczego klienci wybierają Twoją firmę. To jest twoja siła!

Słabe strony..

… to coś co ogranicza zdolność Twojej firmy do konkurowania z innymi. Zadaj sobie pytanie: co wewnętrznie uniemożliwia rozwój Twojej firmy lub co ogranicza jej działalność.

Możliwości..

… to szanse, na których Twoja firma może się oprzeć. Są to elementy, które mogą przyczynić się do wzrostu zysków. Zadaj sobie pytanie: co i w jaki sposób robią konkurenci w Twojej branży. Następnie zadaj sobie pytanie, jak możesz to zrobić lepiej od nich. To jest właśnie Twoja szansa.

Zagrożenia..

stanowią kłopot, który zamyka drzwi do rozwoju Twojej firmy. Typowe zagrożenia obejmują np. głównych konkurentów, brak popytu czy ekstremalne warunki. Zadaj sobie pytanie: co zewnętrznie uniemożliwia rozwój Twojej firmy. To są Twoje zagrożenia.

Jeśli Twój biznesplan nie wymaga analizy SWOT, nadal warto o niej pamiętać. Ciągłe analizowanie swojej sytuacji zapewni Ci gotowość do szukania mocnych stron i szans oraz do zmniejszania słabości i zagrożeń.